Правилното наторяване и поливане са едни от най-важните неща за постигане на добър добив от домати. Доматите не обичат засушаване и преовлажняване.
Розови, червени, зелени, жълти, оранжеви и дори лилави, дребни като черешки или едва побиращи се в дланта ни, сочни, меки и ароматни – няма спор, цялото лято е събрано в сладостта на току-що откъснат от градината домат!
Независимо в какъв цвят, сорт или размер ги предпочитате, нито един летен ден не трябва да минава без домат под някаква форма. Защото освен всичко останало, този плод, маскирал се като зеленчук, носи и страшно много ползи за здравето.
Те са доста полезен зеленчук за хората, съдържат много антиоксиданти и ликопен и са подходящи за профилактика на заболявания на костите и сърдечно-съдовата система при хората. Доматите са богати на витамин С, витамин Е, бета-каротен и минерални вещества – молибден, калий, мед и манган.
Ще ви представим приготвянето на специален разтвор за наторяване на домати, с помощта на който градината ви ще бъде отрупана с едри, здравословни домати.
Рецептата е много проста.
В три-литров буркан налейте 2,6-2,7 литра вода без хлор (престояла), добавете 100 грама разтворени в топла вода дрожди и 1/2 чаша захар.
Покрийте с марля и дръжте буркана на топло, като от време на време разклащате съдържанието. Разтворът е готов, когато ферментацията приключи.
Една чаша от този разтвор се разрежда в 10 литра вода и се напояват растенията, като под всеки храст се сипва по 1 литър от него.
През лятото аз направих три такива подхранвания. В резултат на това получих отлична реколта!
Доматените храсти израснаха силни, по плодовете нямаше изгаряния, растенията лесно понесоха жегите и други неблагоприятни климатични условия.
Но най-голямата изненада беше, че доматите зрееха и ни радваха през целия месец октомври, въпреки дъжда и студените нощи.
И най-важното – никакви вредители!
Имайте едно на ум:
Доматите в супермаркета, освен че могат да съдържат остатъци от пестициди и хербициди, използвани при конвенционалното отглеждане, често се берат неузрели, за да издържат по-дълго при транспортирането и съхранението. За да се предизвика узряването им в правилния момент, се използва изкуствен етиленов газ. Макар по този начин доматите да получават червения си цвят, остават безвкусни и дървени.
Източник: За жената