Изяли сме 17 тона заразено със салмонела пилешко месо преди месец. До момента няма данни за пострадали хора. Мръвките били полско производство и у нас са влезли през Румъния. Оттам месото било транспортирано към транжорни, от които се снабдяват всички дюнерджийници в страната, научи „Марица“ по свои канали. Сигналът за заразеното месо бил подаден от Молдова към Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF).
Тъй като страната не е членка на Европейския съюз, там не действат правилата за свободно движение на хора и стоки. Още на граничния пункт бил извършен лабораторен анализ, доказал салмонелата, което предотвратило влизането на заразеното пилешко в бившата съветска република. В България обаче е влязло само по документи и изтъргувано без проблем.
Кога обаче сигналът от RASFF е стигнал до нас, не е ясно. За наличието на салмонела в пилешкото се разбира доста по-късно и то при случайно взета проба в транжорна от официалния контрол. Едва след положителния резултат е направено проследяване кога е пристигнала партидата от Полша и се оказало, че е минало почти месец, а месото изядено. За това обаче няма официална информация от Българска агенция по безопасност на храните /БАБХ/. Ветеринари успокояват, че след добра термична обработка, опасност за предаване на заразната токсикоинфекция от животни към хора няма.
Успокоителното е, че до момента няма данни за открита салмонела и инфлуенца /птичи грип/ във ферми у нас. Преди месец БАБХ инспектира 538 птицевъдни обекта на територията на цялата страна за спазването на правилата за биосигурност и изпълнението на самоконтрола във фермите по отношение на двете заболявания по птиците. Установено бе, че над 85 % от проверените ферми отговарят на правилата. За останалите са издадени 4 акта и 50 предписания на стопаните. В кои обекти са обаче, контролният орган не уточнява.
Междувременно се разпространи информация, че е констатирана бактерията листерия в пушена скумрия на шайби и домашен суджук българско производство. Предприети са действия за изтегляне от пазара на заразените храни в цялата страна. От БАБХ са взели извънредно 300 проби от готови за консумация храни. 143 са пробите от месни сурово-сушени продукти , от сирена с кратък период на зреене – 78 проби и от пушени, веяни и мариновани рибни продукти 79 – проби. Храните са с произход България, Европейски съюз и трети страни.
Междувременно Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF) предупреди, че е открита нерегламентираната фуражна добавка за стимулиране на растежа olaquindox в храна за патици, българско производство. Добавката е изолирана във Франция, а стоката предстои да се върне у нас.
Източник: Марица