Обредният хляб за Бъдни вечер е традиция, която всяко семейство спазва. В различните краища на страната царуват различни обичаи – някъде питката е содена и постна, другаде – богата и красиво оплетена.
Най-възрастният в семейството раздава комати от питата, а всички очакват да разберат къде е скрита парaта.
Избрахме да ви почерпим с една от най-благоуханните рецепти от книгата. Дори да не я приготвите за Бъдни вечер, тя е толкова лесна и вкусна, че би превърнала всяка друга вечер у дома ви в празник. Ето как се приготвя Погача за Бъдни вечер по рецепта на Манчев и Шишков :
Погача за Бъдни вечер от Северна България
Необходими продукти:
1 кг брашно
3 яйца
2 жълтъка
3 с.л. кисело мляко
100 мл прясно мляко
2 пакетчета суха мая
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
2 с.л. олио
50 г краве масло
150-200 мл топла вода
Начин на приготвяне:
Затопляме прясното мляко и разтваряме маята в него. Пресяваме брашното и правим кладенче, в което слагаме трите яйца, киселото мляко, маята, солта, захарта, олиото и около 150 – 200 мл топла вода. Замесваме меко тесто.
Разделяме на три равни части и ги оформяме на топки. Намазваме ги с олио и ги поставяме в отделни купи да втасат на топло поне 25 – 30 минути, покрити с памучна кърпа. С още малко брашно премесваме трите втасали топки поотделно.
Разточваме всяка от тях в елипсовидна форма с дебелина 0,5 см. Намазваме първата част с разтопено масло, върху нея поставяме втората, отново намазваме с разтопено масло и поставяме третата.
Режем през средата и навиваме на руло.
Нарязваме на парчета с дебелина 5 см и ги нареждаме изправени в тавата под формата на розички. Отгоре намазваме с разбитите жълтъци и оставяме да втасва още 20 минути.
Печем на 180 градуса за половин час до златиста коричка.
Готовата погача напръскваме с вода и покриваме с кърпа.
Сервираме с масло и шарена сол или с мед.
Най-вкусната содена питка за Бъдни вечер: Изчезва за секунди и всички питат за още
Вижте всички статии на Иван Ангелов