Очакванията са, че възходящото развитие на икономиката на България и ръстът на доходите ще дадат възможност за още по-съществено повишаване на пенсиите през 2020 година. Това се посочва в приветствие на социалния министър Бисер Петков по случай Международния ден на възрастните хора – 1 октомври, съобщават от МТСП и БТА.
В първата половина на септември министър Петков каза пред журналисти, че очакванията са увеличението на пенсиите от 1 юли 2020 г. да е с шест или повече от шест процента.
Вижте кои българи взимат баснословни пенсииБългарите, които са живели и работели в САЩ и получават американска пенсия, са скочили двойно. Споре…Sep 20 2019vijti.com
В приветствието за днешния ден министър Петков припомня, че от 1 юли т.г. всички пенсии бяха повишени с 5,7 на сто, което е най-голямото увеличение за последните години, а догодина увеличението ще е по-съществено.
Министърът припомня още, че непосредствено след встъпването в длъжност на правителството през май 2017 г. бяха значително повишени минималните размери на пенсиите за трудова дейност.
„Разбирам добре, че за много от възрастните хора животът не е лек. Наясно съм, че често сте изправени пред трудности и предизвикателства, които трябва да преодолявате“, отбелязва министър Бисер Петков в приветствието.
По думите на Петков желанието на МТСП е да се изгради устойчив модел, който да гарантира адекватен пенсионен доход, качествени социални услуги и спокойни старини.
Усилията на правителството са насочени и към развитието на качествени и ефективни социални услуги в общността и в домашна среда, които имат ключова роля за подкрепа на възрастните и насърчаване на тяхното социално включване, се казва още в приветствието.
От 1 септември започна предоставянето на лична помощ за хората с увреждания, съобразно индивидуална оценка на техните потребности.
Към края на август в дирекциите „Социално подпомагане“ са издадени близо 15 000 направления за ползване на лична помощ, посочва още министър Бисер Петков.
Паралелно с това правителството осигури устойчивост чрез финансиране от държавния бюджет на услугите „личен асистент“, „социален асистент“ и „домашен помощник“, които се ползват от над 12 хиляди възрастни в невъзможност за самообслужване, допълва министърът.
Министърът очертава като приоритет и формирането на политики с акцент насърчаването на активния живот в добро здраве.
За изпълнението на тази цел МТСП разработи Национална стратегия за активен живот на възрастните хора в България (2019-2030 г.), която беше приета от Министерския съвет през март тази година.
„Основната задача, която си поставяме с този документ, е да се разработят адекватни мерки и действия за осигуряване на равни възможности за пълноценното участие на възрастните хора в икономическия и социалния живот на обществото“, отбелязва Бисер Петков.
В същото време продължи и реализирането на първия план за изпълнението на Националната стратегия за дългосрочна грижа в периода 2018-2021 г., отбелязва Бисер Петков.
В плана е предвидено изграждането на 100 нови социални услуги, развитие на патронажна грижа за хора с увреждания и възрастни хора, зависими от грижа, както и развитие на социални услуги в домашна среда.
В началото на юли стартира изпълнението на схема по оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“ за предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в домовете на над 17 000 нуждаещи се с увреждания и възрастни хора.
Министърът изразява уважение, признателност и благодарност към възрастните хора в България.
„На тази важна за всички нас дата бих искал да изразя своята признателност към Вас за всичко, сторено през годините на Вашия активен живот, посветен на благото и развитието на България“, посочва Бисер Петков.
„Благодаря за полезните уроци, които продължавате да ни давате всеки ден!“, допълва министърът.
Източник: Блиц
Социалният министър Бисер Петков: Темпът на осъвременяване на пенсиите от 1 юли ще бъде по-висок от заложенияПенсиите ще се увеличат най-малко с 6% от 1 юли 2020 г. “ Ръстът на средния осигурителен доход отчит…Sep 13 2019vijti.com