С края на лятото и настъпването на първите по-хладни дни повечето хора започват да мислят какво да направят, за да не се разболяват от простуда или грип. И с досада си припомнят есенно-зимните месеци, когато работните бюра се обсипват с пакетчета носни кърпички, чаши с чай, шишенца сиропи за кашлица и неизменно търкалящите се флакони с мултивитамини.
Последните всеки ги пие с надеждата поне този път вирусът да го отмине, да пребори стреса и неотменната преумора. Истината е, че витамините не са способни да помогнат, ако не ги приемаме правилно.
Ако косата ви е суха и чуплива, вероятно имате този здравословен проблемКосата е чувствителен барометър, който моментално реагира на всички неизправности в тялото. Сухата и…Sep 12 2019vijti.com
Лекарите съветват да спазваме някои основни правила, за да имат добавките ефект. На първо място, витамините се пият само сутрин, 10 до 30 минути след хранене, така че киселините, които могат да присъстват в такива препарати, да не дразнят стомашната лигавица. Микроелементите е най-добре да се пият следобед независимо от приема на храна, а комплексите, съдържащи аминокиселини (триптофан, глицин, таурин и др.), се приемат изключително на празен стомах 30 минути преди хранене.
Ензимните препарати е най-добре изобщо да не се пият без консултация с лекар. Опитвайки се да подобрите храносмилането с тяхна помощ, рискувате да нарушите работата на панкреаса. Витаминните препарати не трябва да се пият заедно със сърдечни и хормонални лекарства – витамините могат да попречат на усвояването на лекарството.
Разликата между приема на лекарства и витамини не трябва да бъде по-малка от 15 минути.
Няма значение как се приемат добавките с фибри, важното е да се вземат с много вода. Иначе ефектът е обратен – вместо да раздвижат перисталтиката се образува ”тапа” в червата. Фибри без вода усложняват запека, вместо да го лекуват.
Мастните киселини се приемат заедно с храната, ако тя е мазна, още по-добре. Добавките за спортисти се приемат на гладно, от тях се очаква бързо да се резорбират и да стигнат до кръвообръщението преди и по време на тренировката. Но тъй като са много видове, спазвайте инструкцията на производителя.
Ако приемате калций, обърнете внимание под каква форма е в медикамента. Калциевият карбонат се приема заедна с храната, а калциевият цитрат – на гладно. Калцият се усвоява най-добре заедно с витамин Д. Кофеинът, магнезият и цинкът пречат на усвояването на калция. Големите дози наведнъж също затрудняват усвояването на калция, по-добре разделете дневната доза на няколко приема.
Източник: Ретро
Проф. Мермерски обясни какво трябва всеки да знае за варените и консервирани доматиАко иска да живее дълго и да е здрав, българинът трябва да се прекланя най-вече пред плодовете, зеле…Sep 8 2019vijti.com