Всяко нарушение на функциите на нервните клетки се отразява на здравето. Главният мозък контролира органите ни. Вече свикнахме да казваме, че всички болести са от нерви, но Хипократ е твърдял, че причините за заболяванията се крият в гръбначния стълб.
Учени са пресметнали, че в човешкия организъм има 120 типа различни клетки. В основата на всичко обаче е нервната клетка, защото от нея зависи работата на всички останали, съответно – и нашето здраве като цяло. До 1,5 кг нервни клетки има в главния мозък и само 150 г – в гръбначния. Но главният мозък е добре защитен, затова в 99 на сто от случаите увреждането на нервните клетки става именно в гръбначния стълб.
Ако болките са нетърпими, опитайте с този народен лек: Йод и лимон церят болките в гърбаОбичайните причинители на болките в гърба са прекалено натоварване или комбинация от повреда на опор…Jul 23 2019vijti.com
А това означава, че почти всички заболявания през живота ни, освен инфекциозните болести и травмите, са свързани с увреждания в гръбначния стълб.
Гръбначният стълб има добра система на защита, и то на няколко нива: прешлени, връзки и мускули. Благодарение еластичността на тази система човек може да се обърне, да се прегъне, да се свие и т.н. Нашият гръбначен стълб е в състояние да извършва само 3 вида движения: завъртания наляво и надясно, наклони наляво и надясно и наклони напред и назад.
Движенията се осъществяват с усилието на мускулите. В случая говорим за мускулите на гърба, които са повърхностни и дълбоки. Именно дълбоките мускули осигуряват осанката на гърба. Всички те са различни по дължина и това осигурява гъвкавостта на гърба. Всеки орган в нашето тяло е натоварен 15-20% от капацитета си. Останалото е резерв и на тази основа работи медицината. Човек може да живее с един бъбрек, без част от стомаха и т.н.
Това важи и за прешлените и дисковете. Ако някой например се спъне и падне, мускулите притискат диска между два прешлена и разстоянието между тях намалява. Това може и да не се отрази, но от този момент нататък двата прешлена започват да се движат като едно цяло. Организмът жертва някакъв сегмент от гръбначния стълб, а чрез него отслабват функциите на някой орган или система – може да боли колянната става, може да боли сърцето, но ние още можем да ги ползваме. В крайна сметка много е важно да се запази здрав и еластичен гръбначният ни стълб. Не е нужно да се правят специални тренировки, достатъчно е разтягането. Тогава ще можем лесно да се обръщаме, да се завъртаме и накланяме. Нашето здраве зависи от това доколко гъвкав е гръбначният ни стълб.
Съществуват какви ли не методики, но ние можем да извършваме само 3 вида движения: завъртане надясно-наляво; наклони встрани и наклони напред. Други движения няма. Всъщност достатъчно е да извършваме двете движения: завъртания наляво-надясно и наклони напред-назад, казват специалистите. Упражненията обаче не трябва да се правят рязко. В това се крие обяснението защо в планинските райони хората живеят по-дълго време. На тях там им се налага по-често и по-дълго
да ходят пеш.
Източник: Ретро
8 причини за болката в сърцето, които всеки трябва да знаеОбикновено приписваме усещане в гръдния кош на проблеми със сърцето, но в действителност има още мно…Jul 16 2019vijti.com