Динята – любимата лятна сладост. Кой би отказал на парченце сочна диня в жегата? Да не говорим за полезните свойства, които вкусният и сочен плод крие в розовата си сърцевина Въпреки това, когато избираме диня , често пъти ни пробутват недозряло кълбо с вкус на тиква.
Затова е важно да знаем 5-те ключови белега, които издават идеалната диня – лесно е:
Петно
Когато погледнем дините, големите бели петна по тях веднага хващат окото. Това е естествен момент. Петното се образува на мястото, което е в непосредствена близост до земята, когато динята зрее. Най-зрелите дини ще бъдат с кремаво-жълти петна, понякога дори златистокафяви.
Тези растения се отглеждат лесно и безотказно прогонват кърлежи и бълхи от градинатаПролетта и началото на лятото е времето, в което влажността е по-висока заради честите валежи. Същев…Jun 4 2019vijti.com
Белег-паяжина
На кората на динята винаги има белег, подобен на паяжина. Образува се от опрашването на цветовете на динята от пчелите. Колкото по-добре е опрашена една диня, толкова по-сладък ще бъде плодът.
Момче или момиче
Може би не знаете, но дините имат пол. Мъжките дини имат по-продълговата форма. Момичетата пък са по-кръгли. Смята се, че първите са по-воднисти, а вторите – по-сладки.
Така изглежда белега, подобен на паяжина
Размер
Когато става въпрос за размер, мнозина вярват, че колкото повече, толкова по-добре. В края на краищата, искаме да си купим продукт, който да трае по-дълго. Въпреки това, по-добре е да изберете средна по размер диня. Нито твърде голяма, нито прекалено малка.
Опашка
Опашката на динята издава нейната зрялост. Ако е зелена, значи, че реколтата е прибрана малко по-рано и динята няма да бъде много вкусна. Но сухите, жълто-кафяви опашки са добър знак.
Ползи от динята
Динята действа профилактично срещу някои ракови заболявания, а високо ѝ съдържание на калий помага за регулиране на сърдечните функции и нормализира кръвното налягане. Тя също е добър източник на фибри, които помагат за поддържане правилното функциониране на червата и работи за предотвратяване на тумори на дебелото черво и ректума. Семената на динята съдържат веществото cucurbocitrin, което помага при понижаване на кръвното налягане и за подобряване на бъбречната функция.
Хапвайки редовно диня през летните месеци, можем да прочистим организма си токсични продукти, което я прави подходяща храна при проблеми с отделителната система. Те съдържат много течности и облекчават заболявания на бъбреците, като предпазват от образуване на камъни в бъбреците, а помагат и при някои заболявания на черния дроб и жлъчката, също и при лечение на подагра. До 2,5 кг сочна любеница на ден може да помогне при отслабване на хора, страдащи от затлъстяване.
Дините съдържат доста по-малко въглехидрати, което ги прави добра храна при хора с диабет, за които препоръчителната дневна доза диня е около 200-300 г. Смята се, че фруктозата от динята подобрява работата на черния дроб, успоредно с което и усвояването на белтъци, мазнини и въглехидрати.
Ако страдате от запек, било то дори и хроничен, динята би могла да ви е от голяма полза заради високите нива на магнезий и фина целулоза. Редовното хапване на сочния плод ще регулира перисталтиката на червата и ще стимулира отделянето на жлъчен сок. Поради факта, че е нискокалорична, динята влиза в състава на различни диети и е много подходяща за храна през разтоварващи дни.
Източник: За Жената
Най-добрите съвети от стар градинар, с които градината ви ще стане най-прекрасната без изкуствени торове и отровиНа вашето внимание Ви предлагаме тези изключително ценни съвети от стар градинар, с които ще имате г…Apr 29 2019vijti.com