сряда, юни 24, 2026

30 лева глоба за поставена скоба заради неправилно паркиране падна в съда, общинското предприятие плаща разноските по делото

Най-четени

30 лева глоба за поставена скоба заради неправилно паркиране падна в съда в Пловдив. Магистратите се произнесоха, че принудителната административна мярка е наложена от некомпетентен орган, което я прави нищожна, съобщава в. „Монитор“.
Така от Общинското предприятие „Паркиране и репатриране“ в Пловдив, вместо да приберат 30 лева от скобата, трябва да платят 410 лева направени по делото разноски.
Колата на жалбоподателката е била блокирана със скоба на 1 март т.г. на улица в центъра на Пловдив, която улица попада в обхвата на „Синя зона“.
Партньорите в туристическия сектор дискутират бъдещето на туризма в БългарияИнвеститори и предприемачи, държавата и финансовите институции със свои представители в Шестата срещ…Apr 21 2019vijti.com

Пет дни по-късно жената внесла в съда жалба, с която иска принудителната административна мярка да бъде обявена за нищожна, тъй като е наложена от некомпетентен орган и защото шофьорката не е извършила твърдяното нарушение.
Според съда общинското предприятие не е изпълнило задължението си да издаде изричен акт за определяне на длъжностните лица, които да прилагат мярката.
„Възприето е от съдебната практика, че компетентността на административен орган не следва да бъде тълкувана разширително. Визираната по-горе разпоредба урежда именно материална компетентност, поради което е допустимо само стриктно тълкуване, при отчитане на най – съществената специфика на материалното оправомощаване – учредява се изрично и по силата на правна норма.

По делото не са ангажирани доказателства за такова оправомощаване, следователно не се доказва компетентността на органа наложил принудителната административна мярка“, се казва в съдебното решение.
Наред с това и шофьорът на репатриращия автомобил, и скобарят, са представили в съда длъжности, че и двамата са скобари, което също е нарушение на разпоредбите. Така не можело да стане ясно кой точно от двамата е закопчал със скоба колата на пловдивчанката.
Наред с това нито един от двамата не бил изрично упълномощен от управителя на дружеството, че може да слага скоби.
Решението от 24 април т.г. е окончателно и не може да бъде обжалвано.

- Advertisement -

А ето и какво ще се случи, ако сами решите да си махнете скобата на колата
Принудителното задържане с техническо средство тип „скоба“ е принудителна административна мярка (съгласно чл.167, ал.2, т.2 от ЗДвП). Когато „скобата“ бъдепремахната самоволно, собственикът на принудително задържаното ППС дължи разходите за принудителното задържане и цената за всеки час престой за съответната зона от момента на поставяне на „скобата“ до заплащане на сумите. Независимо от местоположението на превозното средство, същото се счита за принудително задържано, докато не бъде освободено от оторизирано лице.
Източник: bulmedia.net
Най-новите глоби на КАТ – пълен ценоразписЗа всички, които се интересуват какви точно ще бъдат новите глоби, публикуваме ценоразпис на нарушен…May 16 2019vijti.com

Последни новини

Румен Радев е замислил нещо страшно за Пеевски

Противно на националния наратив, че Румен Радев се е събрал с Делян Пеевски, защото групата му в Народното събрание...

Какво се случва с Краси Радков? Появата му в „Капките“ шокира феновете

Истински шок предизвика появата на Краси Радков в „Като две капки вода“ преди седмица, където той не беше като участник, а гост в публиката....

Калоян Методиев: Структурата на кабинета на Румен Радев е катастрофална

Политологът Калоян Методиев отправи остри критики към предложения от „Прогресивна България“ кабинет и действията на формацията в Народното събрание. В коментар по повод първия...

Десислава Радева: Не знам кой, нито защо го прави. Може би ДАНС и МВР имат идея

Съпругата на новия ни премиер привлече фокуса на вниманието върху себе си. Десислава Радева категорично опроверга появила се в социалните мрежи публикация, в която ѝ...

УЖАСЯВАЩО! Кола премаза хора до банкомат в София (СНИМКА)

Ужасяващ инцидент в София. По данни на СДВР 79-годишен шофьор е блъснал пешеходец и велосипедист, след като объркал педалите и вместо спирачка натиснал газта. Facebook...

Още интересни публикации