Здравното министерство публикува за обществено обсъждане промени в начина, по който ще се оценяват от ТЕЛК хората с множество увреждания, предава Би Ти Ви.
В момента, ако основното заболяване носи поне 80 %, а съпътстващите – поне 50%, крайният процент в решението на ТЕЛК се увеличава. Според предложените промени, увеличение ще се прави, ако основното заболяване носи поне 50% и има още едно с толкова. Увеличението представлява добавяне на 20% от сбора на процентите на съпътстващите заболявания.
Промяната може да се илюстрира със следния пример:
По селата сме забравени и от управници, и от БогаЖивеем в тотална мизерия и липса на информация. Малко останахме, но още се държим. Надяваме се да мо…Mar 6 2019vijti.com
Лице, подлежащо на освидетелстване/преосвидетелстване има няколко увреждания, за всяко от които в отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане е посочен отделен процент. Най-високият процент, съответстващ на най-тежкото увреждане е 70%.
На останалите увреждания съответстват 60%, 50% и 30%.
Съгласно предложената нормативна промяна,
към 70% (най-високият процент) прибавяме 20% от сбора на процентите на останалите увреждания (60+50+30), което съответства на 28% и получаваме окончателната оценка, която в случая е 98%. Същото лице, оценено по настоящия ред, ще получи 70%.
Освен нова формула за оценка на хората с множество увреждания, се работи за промяна и на самите проценти, които се дават за всяко от заболяванията по отделно.
В ТЕЛК-а задължително ще се вписва и кодът на болестта.
По данни на неправителствения сектор – всеки пети, минал през ТЕЛК по сегашните правила, е ощетен. „Много важно е в наредбата да бъде добавено това, за което се постигна споразумение с министерството – хората, които са ощетени от сега действащата наредба да бъдат оценени отново”, заяви Весела Одажиева от „Системата ни убива всички”.
А от здравното министерство обясниха, че в крайна сметка такава възможност не е предвидена – „Не се предвижда в нормативния акт такова възможност. Аз лично не съм участвала в такива разговори, на експертно ниво нямам такава информация, обясни д-р Цветолюба Генкова от Министерство на здравеопазването.
Източник: ПИК
Промените се очаква да влязат в сила до 2 месеца. Ощетените ще могат да минат по тях, само ако дотогава се е променило здравословното им състояние.
Гражданка към народните избраници: Мамите ли ни с увеличението на пенсиите за 2019-аВ Народното събрание се обсъждаше бюджетът на държавата за 2019 г. Гледам и не вярвам на ушите си ка…Jan 3 2019vijti.com