Това е календар, който да ви ориентира кога през годината и какво е необходимо да засаждате в собствената си градина, на прозореца или на терасата.
Март
Моркови – поставете семената от моркови в рохкава почва, обогатена с компост. Редовното поливане е много важно.
Босилек – тази ароматна билка чудесно може да се отглежда в леко песъчлива почва в саксия.
Семената не трябва да са покрити с пръст, тъй като са твърде чувствителни към слънчева светлина.
Спанак – разсадът трябва да е покрит с фолио до ранна пролет.Не съм градинар, но съседът ми показа как да вкореня розата във вестник чрез метода на бурито, стана фантастичноАко сте запален градинар, сигурно сте се опитвали неведнъж да захванете роза от резници . Но обичайн…Dec 9 2018vijti.com
За него е най-добре да изберете слънчево място или най-много – шарена сянка. Непременно избягвайте влажна почва в лехите.
Магданоз – разсадът трудно се отглежда в саксия. Тази билка се нуждае от много светлина, но да не бъде изложена на директно слънце. Не го поливайте, докато най-горният слой на почвата не изсъхне напълно, защото растението много бързо ще загине.
Салата – когато садите салата, внимавайте семената да са посадени в горния слой на почвата, за да може въздухът да циркулира под листата. Не прекалявайте с поливането, защото салатите ще изгният.
Лук (кромид) – лукът започва да покълва още при температура от 2-3 градуса. Затова може да го посадите много рано в лехи на открито. За предпочитане – в добре наторена почва.
Праз лук – най-добре посадете семената в дълбоки саксии. Щом листата излязат добре нагоре, трябва да го поливате само когато почвата е напълно суха,пише „Журнaл“. Празът ще е готов 16-20 седмици след засаждането.
Април
Репички – необходимо е да се засадят на дълбочина 1 см. Редовно трябва да прекопавате почвата, за да остане непрекъснато рохкава. Важно е и редовното поливане, защото репичките не трябва да стоят в суха почва.
Джоджен – може да засадите джоджен и в леха, и в саксия. За предпочитане е да бъде на сухо, топло и защитено от вятър място. Тогава билката се отглежда много лесно и има нужда от малки количества вода.
Грах – нуждае се от достатъчно слънце и въздух. Семената се садят директно в лехите и се притискат надолу. Тези сортове растат нависоко и по-късно трябва да бъдат подсигурени с телена мрежа, по която да пълзят.
Червено цвекло – тъй като малките грудки имат много дълбоки корени, те се нуждаят от дълбока почва. За предпочитане е да ги торите с торове, съдържащи хлорид.
Май
Копър – нуждае се от полусенчесто място и много влага. Ако го садите навън, трябва да му осигурите защита от климатичните влияния, като го покриете, защото стръкчетата копър са изключително крехки.
Тиква – засадете семето в кофички на прозореца и ги оставете да покълнат при температура 20 градуса. Преди да посадите младите стръкчета в лехите, непременно обогатете почвата с компост. За тиквата е необходима мрежа за укрепване.
Зелен фасул – накиснете бобчетата 1 ден преди засаждане в хладка вода. Покрийте ги с почва, обогатена с компост, за да може кълновете по-лесно да пробият почвата.
Краставиците се засаждат през май
Краставици – най-добре е да засадите краставиците в парник.
Ако отгоре покривът е стъклен, погрижете се растенията да са предпазени от директната слънчева светлина. Поливайте ги с хладка вода.
Тиквички – разсадът предпочита да е на топло и слънчево място. При идеална температура от над 20 градуса семената покълват за няколко дни.
Царевица – почвата преди засаждане трябва да се обогати с много компост. Царевицата се нуждае от много слънце и рохкава почва.
Август
Полска салата – семената трябва да се засадят в дълбоки 2 см гнезда. След това ги затрупайте и ги поливайте обилно. Растението е много устойчиво дори през зимата.
Рукола – расте почти толкова бързо като кресона. Руколата се нуждае от песъчлива, глинеста почва и много слънце.
Януари
Домати – посейте семената в кофички и ги покрийте с капачета с дупки, за да направите разсад. Поставете ги на място с южно изложение.
Чушки – изсъхналите семена трябва да се навлажнят в чай от лайка или във вода с накиснат чесън 1 или 2 дни преди да се засадят. Първите кълнове излизат след 5 дена.
Февруари
Алабаш – сади се направо в лехите на двора при температура 12-15 градуса.
Посаждайте ги в гнезда с размери 30×30 см и поливайте регулярно. Постоянната влага и хумусната почва са много важни за алабаша.
Карфиол – засаждайте по 2 семенца на разстояние 5×5 см на дълбочина 1 см в почвата. Щом първите листенца се покажат и пораснат 3 см, отскубнете най-хилавите.
Ряпа – по това време на годината ряпата се засажда отвън на открито, но при условие, че я покриете с фолио.
Целина – целината се нуждае от рохкава и добре наторена почва и вирее добре и на студено време. Най-добре е първо да направите разсад в кофичка.Тайната на вещите градинари: Най-мощното оръжие срещу листните въшкиВсеки градинар е наясно с ужасната напаст, която представляват листните въшки. Това, може би, са най…Nov 15 2018vijti.com
Източник: За жената