Имате ли себе си за добра домакиня? Оказва се, че понякога си мислим, че правим всичко правилно, но все пак допускаме едни и същи грешки при чистенето , които само мърлявите домакини правят. Ако не искат да ви лепнат етикета “ лоша домакиня „, следвайте нашите съвети по-долу и не допускайте тези грешки при чистенето – рискувате да си навлечете болести и алергии!
7 грешки на лошата домакиня :
Не забърсва повърхността
Много хора не искат да бъркат под диваните или шкафчетата, за да избършат праха. Те са мнение, че щом не е видимо за окото, значи то не съществува.
Завеси
Може завесите да изглеждат чисти за години напред, но това е така. Те, както и диваните, са чудесни за събиране на прах. Затова ги перете поне веднъж на три месеца.
Стари вещи
Старите вещи също са добър начин да си съберете прах в дома. Хубаво е да правите ревизия на гардероба си поне два пъти годишно. Ако нещо не ви става от 5 години, то го изхвърлете. По същия начин действайте и със старите неща.
Кухненски шкафове
Ако веднъж седмично почиствате мивката и сменяте гъбичката за съдове, това не е достатъчно. По шкафовете в кухнята също се натрупва прах и трябва на всеки два месеца да изваждате всичко, за да го почистите основно. Насипните продукти най-добре е да ги съхранявате в буркани.
Един парцал за всичко
Ако използвате един парцал за всичко, то просто си разнасяте микробите. След всяка употреба е добре да го измивате с вряла вода. Добре е да имате отделен парцал за прах, баня, под и т.н.
Тупане на килими
Правете го на открито място. През балкона само ще се вдигне прах, който ще вдишате. Това е особено опасно за кожата и дихателните пътища. Също така, по первазите също се натрупва прах и него също можене да вдишате.
Липса на навик
Малко хора биха се радвали на това жилището им да бъде постоянно чисто. Още по-трудно става, ако те са свикнали на перманентен хаос. Психолозите съветват да чистите по-често и да го направите навик. Поставете си за цел поне веднъж седмично да пускате прахосмукачка и дори да бършете под мебелите. Да, това отнема време, но определено няма да го усетите, когато го правите редовно. Можете дори да разделите задачите си, за да ви бъде по-леко.
Ако откривате някое от тези неща и сте осъзнали, че ги вършите несъзнателно, то променете това. С малки крачки можете да промените идеята си за чист дом и това да ви стане навик.
Вижте всички статии на Иван Ангелов