В навечерието на Игнажден е добре да отправим молитва към Бог и да се покаем, за да ни е светъл празничния ден!
Църквата почита на 20 декември Свети Игнатий . Наричат го още Богоносец , защото той е казвал, че сам носи Бог в сърцето си. Загива разкъсан от лъвове, по заповед на римския владетел Траян. Може би няма друг празник, който да е свързан с толкова поверия и ритуали.
В сряда вечерта настъпва плач, а сутринта се очаква гoляма радoст. Тези думи ощe значат, че нощта e за плач, за мoлитва и пoкаяниe, кактo и за бoгoразмишление.Помните ли как празнуваха българите Нова година по времето на социализма? На всяка трапеза задължително се появяваха тези нещаПо времето на социализма основният декемврийски празник беше отбелязването на Нова година. Празнуван…Dec 15 2018vijti.com
Акo човек вечерта преди Игнажден коленичи и плачe, през деня на празника всичко ще го радва и ще се чувства прероден, лек от бремето на греха. Акo ли пък нощта си прекара в пируване и веселба, денят ще му се стори кошмарен и пуст.
В навечерието на Игнажден е добре да отправим молитва към Бог и да се покаем, за да ни е светъл празничния ден!
Благославям Те, че в този ден и час си ме сподобил да възхвалявам името Ти и в чашата на Твоя Христос, възкресение за вечен живот и тяло, в нетлението на Светия Дух. Приеми ме пред лицето Си като жертва благоприятна, която Ти, истинни Боже, си приготвил, предвъзвестил и извършил. За това и за всичко Те възхвалявам, благодаря Ти и Те прославям чрез Вечния Архиерей, Иисус Христос, възлюбения Твой Син.
Църквата почита на 20 декември Свети Игнатий . Наричат го още Богоносец , защото той е казвал, че сам носи Бог в сърцето си. Загива разкъсан от лъвове, по заповед на римския владетел Траян. Може би няма друг празник, който да е свързан с толкова поверия и ритуали.
Ето и най-разпространените от тях:
Първото и най-популярно поверие е свързано с това, кой първи ще влезе в дома ни на 20 декември, ако е добър човек – чака ни добра и успешна година.
Интересен обичай има в някои части на страната – полазникът, или първият влязъл в дома, сяда и „мъти” пред огнището върху слама и съчки, които сам е донесъл. Идеята на този обред е двойна – да мътят квачките през годината и да дойдат момци, които да вземат момите. Ако първият влязъл в дома е домашно животно, например, го посрещат с признателност и присъствието му се смята за добра предзнаменование, пише zajenata.bg.
Ако в дома ви влезе бременна жена или с малки деца, животът ви ще е повече от хубав.
Вярва се, че ако на Игнажден срещнем циганин, цяла година ще сме доста щастливи.
Добре е също така, ако пътят ви пресече лисица. В Родопите И гнажден се нарича и “хайвански празник”. „Хайванчета” наричат домашните впрегатни животни. Поради това на този ден добитъкът не се впряга, за да е здрав и силен през идната година.
Както на повечето подобни дни, традицията повелява на Игнажден да не се работи, като това се отнася най-вече за младите жени, които не са раждали. Ако днес си почиват, раждането им ще е по-леко. Не изнасяме нищо от вкъщи днес – най-вече сол и огън, за да не излязат от дома сполуката, късметът и берекетът. Не даваме и не взимаме нищо назаем. Не се пере, за да не се настани в дома ни болест. Не се вари боб, за да не бие градушка. Не се местят кошери, за да не избягат пчелите. Погледнете през прозореца – ако времето е ясно, през април ще има суша.
Ако е облачно, чака ни успешна и обилна година. Трапезата на Игнажден е разнообразна, като за празник. Менюто, разбира се, е постно.35 въпроса за живота ни през социализма, чиито отговори някои „забравиха”Взех да се чудя, защо като сме били първенци в света едва ли не по всичко, всички чакаха на мама и т…Dec 14 2018vijti.com
За имен ден черпят: Игнат, Искра, Искрен, Огнян, Огняна, Светла, Светослав, Пламен, Пламена
Източник: Петел