Допреди десетина години лилавият сорт картофи бе, на практика, непознат на Балканите. В момента обаче, този сорт се е превърнал в най-рентабилната култура в нашата северна съседка!
Това се дължи на усилията на един човек – Габи Санду, който успява да аклиматизира в Румъния две от четирите разновидности на растението, чиито грудки е внесъл от далечно Перу.
Идеята за това му идва в ума, след като гледа филм за най-здравословните храни в света.
УСПЯВА И, ПРОДАВАЙКИ ЦЯЛАТА СИ РЕКОЛТА В ИТАЛИЯ, ДОСТИГА ПЕЧАЛБА ОТ 200 000 ЕВРА ОТ ХЕКТАР!
Роден фермер подлуди хората: Продадох си всички животни за по 20 000 евро еднотоБългарски фермер предизвика истински фурор и направи сделките на живота си. Чужденци направо пощурял…Jan 2 2019vijti.com
Интересът към лилавия сорт картофи в Румъния бързо нараства поради огромната печалба, дължаща се на скъпата цена на продукцията при относително ниски производствени разходи. Това очевидно е обусловено от доказания силен анти раков ефект на този зеленчук! В лилавия сорт картофи, както и в розовия, червения и дори в синия, се съдържа голямо количество антоцианини, които именно имат свойството на много силни антиоксиданти и така предпазват от ракови заболявания! Нещо повече, това вещество се запазва в лилавите картофи и след готвенето, така че пюрето и дори чипса са оцветени в лилаво!
При това да отбележим, че вкусът на въпросния сорт е както на обикновените картофи, на е значително по-богат, освен на оксиданти, и на витамин С, фолиева киселина, калий, желязо, цинк и други полезни за организма съединения.
При това положение не е е издненадващо, вече много фермери в Румъния искат да си купят семена, за да отглеждат този феноменален сорт картофи, който е и устойчив на суша и мана!
А дали и наши фермери не биха се заинтересували от такъв бизнес?
В същото време вкусът на лилавите картофи не е променен, а е като на обикновените сортове.
Лилавите картофи съдържат повече антиоксиданти от познатите им събратя, които са в състояние да предотвратят развитието на рак, сърдечно-съдови заболявания, атеросклероза и други увреждания от генетичен характер.
В тях се съдържа солидна доза витамин C, фолиева киселина, желязо, цинк, калий, фенолови съединения. Въпреки необичайния си вид картофите не са генномодифицирани.
Към днешна дата този екзотичен зеленчук се отглежда вече и в редица европейски държави, като печели все по-голяма популярност. А напоследък започна усилено да се предлага и във Великобритания, където по принцип са традиционалисти.
Богато семейство предлага работа-мечта, но има едно важно условиеВсеки човек има мечти. Повечето хора тайничко си мечтаят да обиколят света, но това желание често не…Jan 2 2019vijti.com