За съжаление, времето, когато пилетата безразборно се разхождаха около градината и се хранеха със зърно и зелена трева, свършиха. Сега птичето месо идва при нас от огромни птицеферми, където пилетата и пуйките се хранят със смесени фуражи и солидно количество хормони. И ако птиците са болни, те като хората се лекуват с всички видове антибиотици, които остават в тялото поне за 7-10 дни след прилагането.
Експерти във Великобритания предупреждават, че прекомерната употреба на антибиотици в птицефермите води до възникването на бактерии, които впоследствие развиват резистентност към познатите ни лекарства. Имайки предвид, че до 80% от суровото птиче месо в някои страни съдържа подобни резистентни бактерии, те стават потенциално опасни, защото могат лесно да се прехвърлят в човешкия организъм чрез контакта със заразено месо или чрез консумацията на пилешко, минало през недостатъчна термична обработка. В такива случаи бактерията се развива в червата, причинявайки потенциални заболявания като устойчиви уринарни инфекции или по-опасното – отравяне на кръвта, познато като сепсис.
Нов публикуван доклад сочи, че в Европа по тази причина всяка година умират 1500 души. Страховете са, че тези нива на смъртност в бъдеще ще растат, тъй като все повече антибиотици се оказват неефективни. Производителите на птиче месо обаче контрират, че са принудени да инжектират яйцата с ваксини и лекарства, защото иначе 1-2% от новоизлюпените пиленца биха загинали.
Разбира се, да се изчисти месото от хормони и лекарства 100%, няма как да се случи, но все пак може да опитаме да премахнем повечето от токсините в него. Експертите дават няколко полезни съвета, чието изпълнение ни гарантира по-полезна храна.
На първо място, когато варим купешко пилешко, задължително трябва да изхвърляме бульона.
Ако пилето не е отглеждано от нас или наши познати на правилната диета, няма защо да се възползваме от този бульон. В най-добрия случай той просто ще навреди на тялото ни. Вторият съвет е да не готвим цялото пиле.
Отстраняват се внимателно бъбреците и черния дроб, в които се натрупват повечето токсини. Хубаво е да се премахва и пилешката кожа. Преди готвене е добре да накиснем за час-два месото в минерална вода. Този метод не само намалява съдържанието на антибиотици и хормони в месото до минимум, но също така омеква пилето щателно. Още по-добрият вариант, който обаче изисква повече време, е да приготвим специален разтвор от 1 литър чиста вода, 2 супени лъжици сол и сока на половин лимон. Пилето се кисне в получената течност за поне 2 часа. След това се изцежда водата и се пристъпва към готвенето.
Източник: ретро.бг