Лекар, уличен в източване на Здравната каса и фалшифициране на документи, беше повишен в национален консултант по очни болести. Това разкри разследване на журналиста Васил Иванов за Nova. Става дума за доцент Борислав Кючуков, шеф на очната клиника в ИСУЛ, срещу когото и в момента се води разследване от прокуратурата и ГДБОП.
Проверка на Здравната каса, разследване на прокуратурата и ГДБОП уличи доцент Кючуков, че е източил 300 000 лева от здравните ни осигуровки за период от 3 години. Експертиза доказва, че лекарят е записвал в медицинската документация, че е извършил сложни операции на всички 860 пациенти, които са отишли в клиниката за рутинната процедура – премахване на перде. За рутинната процедура Здравната каса заплаща 360 лева, а за написаните от Кючуков усложнения – двойно повече-700 лв.
След като лекар от отделението сигнализира за измамата, Касата назначи проверка от трима водещи експерти, които прегледаха пациентите на Кючуков.
„В оперативния журнал при пациентите е написано едно и също нещо, а не може при всички пациенти да настъпи едно и също усложнение, няма как. Според мен е нереален този процент на усложнения”, коментира доцент Анета Мишева, проверяващ експерт.
Проверяващият експерт проф. Ботьо Ангелов е категоричен, че е хванал доц. Кючуков в нарушения.
„Това, което е писано вътре, че е правена такава предна витректомия, такова действие няма извършено хирургично. Но неговото нарушение най-вече е, че той е организирал организирана престъпна група. Това на практика е документално престъпление и то взето само едно. Умножено по 851 си представете колко документални престъпления са. Отделно информиране на Касата, отделно източване на ресурс”, коментира проф. Ботьо Ангелов, проверяващ експерт.
Измама се потвърждава и от друг факт. Операцията от 700 лева се извършва с един специфичен инструмент за еднократно ползване, наречен витреотом. За всичките 860 пациенти обаче, клиниката е разполагала само с един.
„Дадоха обяснения, че въпреки че е еднократен, са го използвали многократно и т.н”, обясни управителят на НЗОК Дечо Дечев. „Категорично е източване на Касата”.
„Тук вече се намесват и чисто криминални елементи, в смисъл, че се описват състояние на пациента в официални документи – епикриза, оперативни протоколи и т.н., които явно не съдържат обективна информация”, обясни д-р Дечев.
След като екипът на NOVA потърси доцент Кючуков в ИСУЛ, бяхме препратени към частния му кабинет.
Междувременно докато течеше разследването на ГДБОП, доцент Кючуков оглави експертния съвет по очни болести към здравния министър. Предложен от останалите членове на съвета, който реши да го защити. Здравната каса наложи глоба от 300 000 лева на болница ИСУЛ заради доказаното източване на пари.
Източник: канал3.бг