По времето на социализма основният декемврийски празник беше отбелязването на Нова година. Празнуването на Коледа ставаше все по-малко популярно през годините, заради налагания в обществото атеизъм. За сметка на това всяко българско семейство празнуваше подобаващо Бъдни вечер, спазвайки всички народни обичаи. По тази причина подаръците се поставяха под елхите на 31 декември, а малчуганите ги отваряха с трепет в първия ден на новата година. Естествено, опакованите изненади се носеха не от Дядо Коледа, а от Дядо Мраз и помощничката му Снежанка. Елхите бяха истински ели, които изпълваха с чудесния си аромат целия дом, припомня socbg.com. Играчките бяха не толкова разнообразни като в наши дни, но за сметка на това истински и съответно – чупливи.
Спомени от соца: Ето какво можеше да си купим с един лев преди 10 ноември 1989 г.Вижте на снимката как изглеждаше „добрия стар“ един лев. Какво можеше да се купи с него, преди да на…Dec 11 2018vijti.com
Вместо електронни китайски лампички, най-често по дръвчето се закрепваха истински свещички, които се палеха всяка вечер. В празничната нощ „пиротехниката“ се състоеше предимно в паленето на бенгалски огън и гърменето с конфети. В Новогодишната нощ на всяка трапеза се появяваха бананите, които се пускаха в дните около празника и водеха до истерия на пазара. Едно време никой не можеше да си представи посрещането на Нова година без банани!
Основното забавление на хората пък беше празничната програма на Българската телевизия, която продължаваше до последните минути на 31 декември. Следваше очакваното с приповдигнато настроение приветствие на Тодор Живков, неизменно започващо с „Уважаеми другарки и другари, скъпи съотечественици…“. А после – Дунавско хоро, на което се хващаше мало и голямо…
Коледата по времето на социализма
Да, тя не беше такава, каквато я празнуваме сега.
Дори не може да се каже, че беше считана за някакъв празник. Звучи невероятно, но е точно така. Защото в онези далечни дни Коледа се свързваше повече с коленето на домашното прасе, отколкото с раждането на Божия син, поради простата причина, че не беше никак модерно да си религиозен.
Снимка socbg.com
Истини за соца: Вкусът „от едно време“Няколко години, след като дойде демокрацията, се появиха носталгичните въпроси: Къде изчезнаха лимон…Dec 8 2018vijti.com