Само този, който страда от подагра знае за какви нечовешки болки става въпрос. Самата болест представлява метаболитно нарушение, при което ставите се възпаляват. Подаграта се получава при претоварването на организма с пикочна киселина. Тази киселина обикновено се създава в процес на разграждане на пурини. Пурините са химикали, които се срещат естествено в човешкото тяло. Освен това пурините могат да бъдат открити и в някои храни. Когато бъбреците не са в състояние да елиминират пикочната киселина от човешкото тяло, кристалните образувания се оформят и депозират около ставите. Според експертите, най-честите симптоми при подагра са: внезапна болка в ставите, затопляне, деформация, болезненост при допир и зачервяване на ставите.
Проф. Донка Байкова разби диетите на пух и прах: За добро здраве е достатъчно само 2 пъти седмично да правим товаИзвестният експерт по здравословно хранене професор Донка Байкова даде ценни съвети как да поддържам…Jan 4 2019vijti.com
Първото нещо, което трябва да направите, ако имате подагра, е да промените драстично вашето меню. Заложете на зеленчуци и плодове (но не на всеки, например сините сливи и къпините са противопоказни). Изключете червените и тлъстите меса. А когато сведете пикочната киселина до норма пробвайте и рецептата, която ви представяме.
Ето и необходимите продукти: 1 ананас, 1 чаша сок от череши, 1 до 2 супени лъжици куркума на прах, 3 до 4 супени лъжици настърган джинджифил (натурален, не на прах), мед (за подслаждане). Ананасът се почиства, нарязва се на парчета и се пасира.
Добавят се и останалите продукти, разбърква се и пак се пасира. Получената смес трябва да се съхранява в хладилник. Пие се по една кафена чашка на ден – сутрин, преди закуска. Колкото по-често го правите, толкова ще са по-добри и резултатите.
И още нещо важно: При подагра е задължително спазването на диета за всеки болен с тежка или лека форма:
Позволени храни:
плодове и зеленчуци;
мляко и млечни произведения;
тестени изделия – макарони, фиде, юфка;
нетлъсти риби и меса
Забранени храни
месни продукти – тлъсти меса и риби, дивеч, месни и рибни консерви, субпродукти / бъбреци, черен дроб, телешко, мозък и далак /;
плодове и зеленчуци – сини сливи, патладжан
варива – фасул и леща
мазнини – мас, маргарин и масло
напитки – спиртни напитки
Технология на приготвяне на ястията
пърженето и панирането се изключват;
препоръчва се печене, задушаване, приготвяне на пара, суровоядство /неограничено консумиране на разнообразни зеленчукови салати и гарнитури и пресни плодове/.
Начин на живот
прекратяване прекомерната консумация на алкохол;
прекратяване на тютюнопушенето;
умерена физическа работа;
избягване на заседналия начин на живот;
избягване на ежедневния емоционален стрес;
намаляване на излишните килограми;
С кои храни не бива да се закусва: Рискувате здравето си, ако сутрин си похапвате нещата от следния списъкСпорът дали големите търговски вериги пробутват в Източна Европа по-некачествени храни, отколкото на…Jan 2 2019vijti.com