Тялото ни е една сложна машина, в която всеки орган има важна задача, а всичко работи в перфектна хармония (ако сме в отлично здраве). Някои от функциите на организма си можем да контролираме, но други са просто реакции, с които се защитаваме от различни рискове. Ето няколко подобни примера.
Прозяването
То не е просто признак, че ни се спи или че ни е скучно. Благодарение на него се регулира температурата в мозъка. Когато разтваряме широко челюстите си, стимулираме притока на кръв към черепа.
Въздухът, който вдишваме, променя температурата на кръвния поток и до мозъка стига кръв с по-ниска температура. Това е важна защитна функция, която ни спасява от буквално прегряване заради тежък ден в офиса.
Пукнатини, мазоли, груба кожа: Защо да си давате парите, като е толкова лесноАко и вие се опитвате безуспешно да премахнете грубата кожа, пукнатините и мазолите от стъпалата, то…Aug 10 2019vijti.com
Кихането
То е от съществено значение за здравето. Когато кихаме, изчистваме ноздрите си от алергени и микоорганизми. Това ни защитава от редица зарази, както и от навлизането на малки, но чужди тела в организма, които могат да предизвикат възпаления. По същия начин с кашлянето се прочистваме от бактериите, попаднали по-дълбоко в дихателната система.
„Замръзването“ на мозъка
Вероятно ни се е случвало да хапнем нещо толкова студено (в повечето случаи сладолед), че главата ни направо да се вледени. Този неприятен ефект всъщност е с цел – да ни предупреди, че това, което ядем, е прекалено ледено и е добре да забавим темпото.
Килограмите по време на бременност
Напълно логично е да се покачат, когато в нас расте друг живот. Но теглото, с което бременните наддават, има и защитна за плода функция – предпазва го от химикалите, които попадат в организма, защото те се разтварят в по-големия процент мазнини.
Кърменето
То е от съществено значение за здравето на новородените. Кърмата подсилва имунитета на бебетата и понижава значително риска от развитие на диабет или астма, както и редица други заболявания.
Веждите
Колкото и странно да ни звучи, учените предполагат, че тяхната основна функция е да предотвратяват попадането на пот, която се стича по челото, в очите.
Потенето
Добре знаем, че основната му функция е да ни охлажда, когато навън (или в помещението) е топло. Прекомерното потене, особено през нощта, може да е и червена лампа за възпаления в организма, предизвикани от глутенова непоносимост например.
В този случай с потенето организмът охлажда възпалението и се опитва да изхвърли веществото, което приема за отрова. Затова е добре да се консултираме с лекар, ако се потим обилно през нощта.
Треперенето
То е защитен механизъм на тялото, с който се опитва да регулира вътрешната температура. Когато ни е студено, неволните движения, които не можем да контролираме, малко или много вдигат градусите.
Когато високата температура заради вирус или настинка е придружена с треска, тялото ни иска да стимулира производството на бели кръвни клетки, които да се преборят с бактериите по-бързо.
Настръхването
Тръпки могат да ни побият и когато чуем любимото си парче, но в повечето случаи те са реакция на тялото, която сме наследили от животните. С настръхването на окосмяването се цели запазване и повишаване на телесната температура, пише MSN.
Киселините
Доста са неприятни, определено. Но основната им цел е да ни предпазят от патогенните вируси в храна, като просто ги унищожават с високо киселинна среда.
Мазолите
Те са неизбежни, когато носим за пръв път нови обувки. А целта им е да защитят кожата ни на местата, където има постоянно триене.
Възпаленията
Когато тялото ни обработва приетата от нас храна и в нея се съдържа голямо количество рафинирана захар, то отговаря с различни възпаления. Най-често – с пъпки по кожата. Те са и аларма, че трябва да се храним по-здравословно. Когато възпаленията са вътрешни, те са сигнал за мозъка да стартира възстановителен процес.
Източник: topnovini.bg
Как да се отървем от вечните и досадни мазоли: Има лесно домашно лечениеМазолите се получават от неподходящи обувки. За хората с диабет това е повече от проблем, поради лош…Jun 30 2019vijti.com