Нормално е Бил Гейтс по някакви негови морални и други съображения да не се забърква пряко във ВПК, но той много отдавна работи в областта на фармацевтичния бизнес и чрез своята фондация осигурява медикаменти и ваксини за Африка – срещу малария, туберкулоза, СПИН, полиомиелит и др
Интервю с д-р Антония Първанова във връзка с пандемията от коронавирус, публикувано във Вестник „168 часа“:
– Д-р Първанова, какво мислите за нападките срещу Бил Гейтс, че иска да чипира населението чрез ваксини?
– Ваксината с чип е най-абсурдното конспиративно обвинение, което може да прикрие всичко, ставащо зад тази фасада. Забележете, през годините фармацевтичният бизнес и военнопромишленият си делят първото и второто място по размер на годишните печалби. Нормално е Бил Гейтс по някакви негови морални и други съображения да не се забърква пряко във ВПК, но той много отдавна работи в областта на фармацевтичния бизнес и чрез своята фондация осигурява медикаменти и ваксини за Африка – срещу малария, туберкулоза, СПИН, полиомиелит и др.
Съчетаването на инвестиции във фармацевтични компании и набиране на средства от много хора в благотворителни фондове за закупуване на продукти с цел даряване от компании, в които имаш акции, е един доста иновативен бизнес. А и няма явна опозиция, както е при бизнеса с оръжие. От тази гледна точка е логично Гейтс да се насочва към фармацевтичния сектор.
– Вие кога се запознахте с него?
– През 2002 г., Бил Гейтс се интересуваше от визионерско мнение по отношение на навлизането на високите технологии и IT в здравеопазването и медицината. Поканата дойде от европейския офис на “Майкрософт”. Идеята бе да структурирам направления, в които могат да се използват тези технологии в процесите на управление в здравеопазването за повишаване на ефективността и безопасността на различни дейности и медицински услуги. Предстоеше той да реши дали да инвестира в подкрепа на развитието на тези технологии, както и мащаба на разгръщане. Бил Гейтс хареса идеите ми, след което определи голямо портфолио за цяла Европа за инвестиции в областта на здравеопазването. Казвам го, за да стане ясно защо той се насочва към здравеопазването, това е негов стар интерес и той си има причина – хората няма да спрат да се раждат, да боледуват и да умират. Конфликти, болести и войни винаги е имало, ценностите и политиците могат да се менят, но животът ще продължава по същия познат кръговрат и съответно инвестициите в изхранване на населението, здравеопазване и оръжия са вечни.
От гледна точка на бизнеса, макар да звучи цинично, това е една огромна територия, в която всяка ситуация е печеливша по един или по друг начин за всички страни. В конкретния случай с ваксините и лекарствата всяко вложение хем помага, хем носи възвръщаемост, няма как да се сбърка. Това е откъм хубавата страна. Откъм по-неприятната – винаги и във всеки един бранш на много високо ниво могат да се появят намерения, които се отклоняват от обществения интерес.
– Не е ли странно как САЩ, ЕС, Индия, Великобритания поръчаха милиони дози ваксина, която все още е в клинични изпитания?
– Трябва да е ясно колко време може да се задържи достатъчно напрегнат имунитет, как да знаеш, че ваксината работи, ако са минали два месеца от нейното създаване?
Тя трябва да е безопасна в момента на поставянето и за цял живот, а не след няколко години да се установи сред имунизираните ръст на заболелите от левкемия, имунодефицитни, автоимунни заболявания или нещо друго. Трябва да се премине през определени критерии, процедурата е тежка, но е приета в ЕС и в САЩ. Всичко друго е говорене с цел въздействие върху борсовата търговия, опит за набиране на средства срещу обещания и презапасяване срещу очаквания.
Спомняте ли си, когато Доналд Тръмп заяви, че „Гилеад“ има перспективен медикамент, и след това съобщението за ваксините на „Модерна“?
Децата ми работят в големи хеджфондове, а техните партньори са директори на две от най-големите банки в Лондонското сити. Те ме помолиха за анализ как ще се развие епидемията, отношенията на правителствата към нея, на Европарламента, на ЕК, на СЗО, какви ще бъдат ефектите върху борсите и пазарите, дяловете и акциите на някои фармакомпании. Нито веднъж в този анализ не съм сбъркала как ще протече всичко от януари досега. След като дадох тези съвети и анализи на децата си, един от частните клиенти на банката инвестира с краткосрочни позиции в акции на една от тези компании. 50 хил. паунда седмица по-късно му донесоха 2,5 млн. печалба. Не мислете, че съм врачка, ходовете им са абсолютно предвидими за всички, които знаят какво стана през 2009 г. и които следят връзката между определени политически и бизнес процеси. Тази епидемия е един политически инструмент за правене на много пари.