През последните няколко години често ми се появяват киселини и аз ги “гася” със сода. Но съпругата ми смята, че това не трябва да се прави. Права ли е? Защо и с какво може да навреди содата?
Павел Христов, гр. Бургас
Безспорно, недопустимо е “гасенето” на киселините със сода: получава се рязка алкализация на стомаха и след това секрецията се засилва. Има много съвременни лекарства, които ефективно се справят с киселините (по-специално, инхибиторите на протонната помпа).
Но тези лекарства се предписват само от лекар. В този случай самолечението е недопустимо! Важно е обективно да се оцени състоянието на стомаха и хранопровода. За да направите това, трябва да бъдете прегледани: възможно е да ви направят гастроскопия, ако е необходимо – биопсия, заедно с други изследвания.
След това лекарят ще ви посъветва какво да направите. А общите препоръки са следните: яжте редовно, без дълги паузи между храненията, съсредоточете се върху протеиновите храни (месо, риба).
За да се усвои такава храна, се изразходва излишъкът от солна киселина. Не яжте през нощта, не носете тесни дрехи и стегнати колани. Това ще намали проявите на болестта.
Често при рефлуксната болест симптомите имитират стенокардия: пациентът се оплаква от болка зад гръдната кост, консултира се с кардиолог и този лекар след това го насочва към гастроентеролог. Друга проява на заболяването е нощната кашлица.
Човек смята, че има проблеми с бронхите или белите дробове, а пулмологът препоръчва консултация с гастроентеролог. Същото важи и за възпаленото гърло, причина за което отново може да е рефлуксът.
Източник: блиц