понеделник, декември 2, 2024

Освен, че е любима подправка, тази билка е една от най-лековитите в България

Най-четени

За планинската чубрица баба Ванга казва: “Има чубрица, няма главоболие”.
Чубрицата се ползва като подправка, но и като биле.
Тя регулира кръвното налягане, оправя храносмилането.
Чубрицата е ароматна билка, произхождаща от семейството на мента, е не само вкусна подправка, която обикновено се използва в кулинарния свят, но се използва и за медицински цели.
Богата на витамини и минерали, обикновено се използва за лечение на такива заболявания като гастроинтестинално разстройство, главоболия и кашлица. За да я използвате за лечебнитецели, чубрица обикновено се добавя към кулинарни ястия и се превръща в чай.Има една билка, която привлича богатство и гони стреса – откакто я гледам, животът ми напълно се промениЛипсата на пари води до стрес. Стресът води до болести, за които са нужни още финансови средства. На…Feb 13 2019vijti.com

История на градинската чубрица в медицината
През годините, градинска чубрица е често използвана в кулинарния свят и са част от много рецепти. Част от семейството на мента, ароматът на чубрица е сравнима с мащерката и риган, пише bilkabg.com
Както пресни, така и сухи, листата и стъблата от чубрица често се използват за подправки, докато екстрактът от билката се оценява и за нежния си вкус.
Чубрицата също се използва в историята на природната медицина, предимно народната медицина. Тази лечебна билка е била използвана като съставка в медицината, като тоник, отхрачващите, карминалинтите и стимуланти.

Използва се за лечение на гадене, диария и чревни проблеми. Също е приложима за лечение на мускулни крампи и лошо храносмилане.
Лечение, приложение, действие
Има различни видове чубрица, като най-често срещаните са Градинска чубрица и Балканска чубрица. Всеки от тях се отличава с различни вкусове и уникални предимства.
Градинска чубрица (Satureia hortensis) е по-сладка и ароматът й прилича на Балканската – тя е с тъмен бронзово-зелен цвят.

- Advertisement -

Поради сладкия си аромат се използва по-често в кухнята. Много готвачи я използват , като сок, също както и я използват за чай. Градинска чубрица е популярно допълнение към месото от подправки като патица, гъска, наденица и пуйка.

В народната медицина, благодарение на свойствата си за затопляне, летните сокове обикновено се използват за лечение на проблеми на храносмилателната система. Историята разкрива, че градинската чубрица също често се използват за лечение на кашлица и като лекарство за жажда при диабетици.

Балканската чубрица (Satureia montana) е по-горчива от градинската чубрица и следователно не се използва често в кулинарния свят. Тя е тъмна, лъскава зелена на цвят. Когато се призовават за действие в кухнята, зимната саламура обикновено се използва за подправка на бели сосове, картофени салати и гъби.

Градинската и Балканската чубрица се предпочитат заради медицинското им приложение. Считат се за антибактериален агент, чубрицата се използва за лечение на храносмилателни разстройства, газове, менструални нарушения, задръствания и кашлица.
Хранително съдържание в чубрицата

Savory е включена в някои кулинарни ястия и лекарства, поради богатата си хранителна стойност. Захарни е установено, че е богат източник на следните витамини и минерали:

Чубрицата е чудесен начин да получите допълнително количество на витамини и минерали, докато се опитвате да запазите броя на калориите си, тъй като тази билка е без калории.
Кои са най-добрите ползи за здравето от чубрицата ?

Използва се в здравословен тонизиращ и медицински чай или дори може да се използва като здравословен акумулатор за следващото ви хранене, а чубрицата може да ви осигурят някои от следните здравословни предимства:
1) Антисептични и антифунгални

Установено е, че листата от чубрица съдържат такива лечебни минерални масла като карвакола и тимола. Тимолът е антисептичен и противогъбичен агент, което го прави чудесен начин за борба и предотвратяване на разпространението на гъбични инфекции. Чубрицата, междувременно, е антибактериално средство, ефективно за борба с такива бактериални щамове като Bacillus cereus и E coli.
2) Витамини и минерали

Богат на витамини и минерали, е установено, че чубрицата спомага за поддържането и функционирането на тялото. Тя съдържа калий, който е от съществено значение за облекчаване на кръвното налягане и поддържане на здравето на сърцето. Съдържанието на желязо в соята насърчава развитието на кръвни клетки, докато цинкът и витамин С спомагат за стимулиране на имунната система.
3) Пробиотик и богат на фибри

Чубрицата е източник на диетични фибри. Важно е да получите достатъчно фибри, за да поддържате храносмилателната система гладко. Фибрите също така са от съществено значение за подпомагане намаляването на лошия LDL холестерол, като същевременно помагат за повишаване на добрия HDL холестерол. Фибрите също са важен пребиотик, който спомага за развитието на добра чревна флора.
4) При стомашни проблеми

Когато се консумират като чай, чубрицата може да помогне за успокояване на храносмилането, главоболие и болки в гърлото. Благодарение на антисептичните свойства, пиенето на пикантен чай може да спомогне за подобряване на функционирането на черния дроб и бъбреците.
5) Ревматизъм, подагра и главоболие

В концентрираната си форма на масло мощните медицински ефекти на чубриченото масло могат да помогнат за лечение на ревматизъм, подагра, главоболия и гадене.
Някои съображения и потенциални странични ефекти

Преди да вземете чубрица за някакви медицински цели, препоръчваме да говорите с вашия лекар. Чубрицата се счита, като цяло безопасна, но преди да вземете чубрица, моля, помислете за следните съвети:

Понастоящем не съществуват силни научни доказателства, които да подкрепят претенциите за чубрица и следователно не трябва да се използват като заместител на традиционната медицина.
Поради липсата на стриктни научни тестове, понастоящем не е известно дали чубрицата е безопасна за употребата на деца, бременни жени и кърмачки.
Чубрицата може да забави процеса на кръвосъсирването и поради това не трябва да се използва две седмици преди и след възстановяване от операцията
Трябва да се избягва чубрицата, ако понастоящем приемате лекарства за разреждане на кръвта, тъй като вкусът пречи на кръвосъсирването.
Лятното пикантно масло е изключително дразнещо за кожата и не трябва да се използва директно върху кожата. Ако използвате масло върху кожата, винаги го разреждайте с носещо масло.Чували ли сте за тази прекрасна билка – спира загубата на зъби и образуването на кариес и ни пази от пародонтозаС напредването на годините зъбите ни създават все по-големи проблеми, като рано или късно те губят г…Feb 11 2019vijti.com

Източник: Петел

Последни новини

Защо тази участничка в „Ергенът“ опротивя бързо на зрителите

Противна, гадна нечистоплътно излъчване – егати комбинацията и за капак Огромно самочувствие, смятат зрители. В третия сезон на „Ергенът“ има...

Преди екстеншъните и силикона: Ето как е изглеждала пияната Християна от „Ергенът“ с 20 кг отгоре! (СНИМКИ)

Още с първите епизоди на „Ергенът“ скандалът не закъсня, а в основата му бе психоложката Христиана Манова, която се напи и наговори куп глупости...

ИЗМАМА в „Ергенът“: 36-годишната Магдалена Томова е човек на продуцентите, лансират я яко! (ето доказателството – СНИМКИ)

36-годишната Магдалена Томова е една от най-показваните на екран участнички в „Ергенът“. Тя получи първата розова роза от Алек Младенов още първата вечер в...

Стана ясно защо Алек е избягал от финала на „Ергенът“

Ергенът Алек е избягал от финала на романтичното предаване и не е сложил годежен  пръстен на нито едно от 24-те напористи момичета, които в продъджение...

Стана ясно как е починал Славчо Пеев

Тъжната новина за внезапната смърт на актьора Славчо Пеев потресе арт гилдията. Много от актьорите признават, че са се учили от него и тази...

Още интересни публикации