четвъртък, октомври 31, 2024

Д-р Дарина Ангелова: В България стойността за нормалния холестерол е завишена и посочи безопасната норма

Най-четени

Според диетолога д-р Дарина Ангелова, за да избегнем инфаркт и инсулт, трябва да сме наясно, че в основата на сърдечносъдовите заболявания стои процесът атеросклероза – запушване на артериите с плаки от холестерол, калций и наситени мазнини. Точно тези ефекти на атеросклерозата може да се избегнат чрез правилен начин на хранене.Д-р Енджи Касабие: Можете да отслабнете, хранейки се по 5 пъти на ден, без да се лишавате от нищоДиетоложката Енджи Касабие е истинска сензация в родните артсреди. С нейния режим на хранене килогра…Apr 18 2019vijti.com

– Д-р Ангелова, какво в начина си на живот и хранене грешат българите?
– В голямата си част българите ядат предимно храни, които съдържат холестерол и наситени мазнини. Те са главната причина да се образуват плаки по кръвоносните съдове. За по-бързото отлагане на плаки в артериите съдействат също тютюнопушенето, оксидативният стрес в тялото, приемането на много пържени и мазни храни, при което се нараняват стените на кръвоносните съдове. За полепването на атеросклеротичните плаки съдействат и тежките стресови моменти в ежедневието, при което се повишава киселинността на кръвта. Когато имаме запушване на артериите над 70%, вече е налице стенокардия (гръдна жаба). От голяма мастна капка или когато плаката се разтвори и изсипе съдържанието си в кръвоносен съд на сърцето, настъпва остър инцидент, който наричаме инфаркт на миокарда. А когато се случи в мозъчните съдове, имаме инсулт. Главният проблем е храната с високо съдържание на холестерол и с наситени мазнини. Това са всички животински храни – месо и месни продукти, млечни продукти, особено сирене, кашкавал, жълтъците на яйцата, масло, сланина, мас. За разлика от тях растителните храни не съдържат и милиграм холестерол. Във всичките пет групи храни от “Диетата на третото хилядолетие”: плодовете, зеленчуците, ядките, бобовите и зърнените храни, няма холестерол. В тях мазнините са ненаситени, има съвсем малки количества наситени мазнини. Но ако пържим с тях, ако слагаме много олио в манджите, при топлинна обработка ненаситените мазнини се превръщат в наситени.

– Какви са нормалните стойности на холестерола в кръвта?
– В България нормата за нормалния холестерол с годините започна да слиза и да се доближава до приетото за норма в света, но все още не е стигнала до безопасното ниво. Нормата е била 7,5, после 6,5 – 6,2 – 5,9, в момента в някои лаборатории се посочва норма 5,2. Но истински безопасното ниво на холестерола е под 4,1 mmol/L. Триглицеридите имат своята идеална норма в кръвта – под 1,1. Тези показатели в кръвта трябва да се проследяват редовно при хора, които се хранят предимно с животински храни. И то не само възрастни хора. Случва се и млади хора на 20 – 25 години да получат сърдечни инциденти.
– Какви са рисковите фактори за сърдечносъдовите инциденти?
– Установени са 11 рискови фактора за инфарктите и инсултите. Първите пет от тях са свързани с храненето. Първият фактор е високият холестерол, вторият – високите триглицериди. Третият е наднорменото тегло, което води до развитие на метаболитен синдром. При него се развива захарен диабет, високо кръвно налягане, висок холестерол, триглицериди, високи стойности на пикочната киселина. Развива се букет от социално-значими заболявания. Четвъртият фактор е високото кръвно налягане, което също има връзка с неправилното хранене. Солта също допринася за хипертонията, тъй като 1 грам сол задържа 200 грама вода в кръвта, което покачва кръвното налягане. Петият фактор е захарният диабет, особено втори тип, който се среща при над 90% от болните с диабет. Следващите три рискови фактора за инфаркт и инсулт са свързани с нездравословни навици – тютюнопушене, обездвижване и стрес. Последните три рискови фактора са полът, гените и възрастта. Мъжете по-често развиват сърдечносъдови заболявания. При генетично предразположение не е задължително човек да се разболее, ако се храни правилно, движи се достатъчно и не пуши. С напредването на възрастта се увеличава натрупването на плаки в съдовете и с това рискът от сърдечносъдов инцидент. Атеросклерозата започва да се развива от 30-годишна възраст и с годините плаките стават повече. Но добрата новина е, че дори ако вече са образувани плаки и съдовете са сериозно стеснени и запушени, плаките могат да бъдат значително стопени, ако изключим в продължение на година всички животински храни и включим в диетата си много пресни плодове и зеленчуци, ядки, бобови и зърнени храни. По този начин рискът от инфаркт и инсулт ще бъде сведен до минимум.

- Advertisement -

– Как трябва да се хранят хора, които вече са претърпели инфаркт или инсулт?
– Трябва да приемат много плодове и зеленчуци и да пият много вода. Но не кафе, алкохол и безалкохолни напитки с много захар, а фрешове, билков чай и чиста вода. Много полезна е ленената вода (от варено ленено семе), която алкализира кръвта и съдейства за стопяване на плаките. При тези пациенти е наложително да не приемат дори в малки количества от нездравословните за тях храни с много холестерол и наситени мастни киселини. Експериментално е доказано, че с намаляване на количеството им не се предотвратяват евентуални коронарни инциденти. Когато се изключат въобще от храненето, започва естествен процес на разтваряне на плаките. За пациентите, вече прекарали един или два съдови инцидента, много подходящи са бобовите храни, картофите и пълнозърнестият кафяв ориз.

– Посочете примерно меню за такива пациенти.
– На закуска е добре да приемат обилно количество плодове, особено ябълки и киви, което съдържа 7 до 10 пъти повече витамин С от лимоните. Освен това в кивито има субстанция, подобна на аспирина, която предотвратява образуването на тромби. Приемът на аспирин не е препоръчителен, защото дразни лигавицата на стомаха и на цялата храносмилателна система. Аспиринът има и алергичен ефект. Затова е по-добре да бъде заменен от един до три плода киви.
В закуската е добре да има зърнена част – сварено жито, булгур, овесени ядки. Ако е по-чувствителна храносмилателната система или са налице възпалителни процеси, за препоръчване са добре сварени овесени ядки, просо, елда, лимец. Житото се вари два часа и се оставя до сутринта да набъбне във водата. Може да се свари по-голямо количество за 3-4 дни и да затопляме дневната си порция. В житото може да добавим парченца плодове, фурми, тъмни стафиди, кокосови стърготини и малко ядки – орехи, бадеми, лешници, белен слънчоглед, тиквено семе. Ядките трябва да са в малко количество, ако имаме наднормено тегло. Те иначе са полезни със своите ненаситени мастни киселини, но са много калорични и две трети от калориите са мазнини. Затова в житото се слагат 5-10 бадема или 2-3 ореха според наднорменото тегло. Когато е много голямо, за известно време не се ядат ядки.
За обяд имаме голяма хубава салата с колкото се може по-малко сол. За предпочитане е калиева сол за хипертониците. Препоръчвам на останалите пациенти хималайска сол, защото тя съдържа 86 минерала, докато натриевият хлорид – бялата сол, има само два минерала – натрий и хлор. В салатата слагаме висококачествен зехтин или студенопресовано олио (шарлан), който се продава във всички магазини за здравословни храни и в големите търговски вериги. Овкусяваме салатата с много лимонов сок. Важно е да се дъвче добре, докато стане на каша
Трябва да ослюнчваме добре дори течностите. В началото може да изядем половината от салатата, за да запълним обема на стомаха и да не остане място за готвените ястия.

– А какви са готвените ястия?
– С картофи може да се готви 2 – 3 пъти седмично. При диабетно болните картофите са винаги с обелката и се готвят със зеленчуци, много салата и без хляб. Бобовите храни са особено полезни за хората с диабет – фасул, леща, грах, нахут, соя. Може да се готвят комбинации от зеленчуци – например прясно зеле с домати и малко кафяв ориз, печени тиквички, чушки, патладжани. Може да си направим сарми и пълнени чушки с пълнозърнест ориз или ориз с гъби, със спанак, с тиквички, ризото. Менюто е разнообразно и вкусно, като в него отсъства холестерол.
Ако се яде хляб, той трябва да е 1-2 филийки и задължително да бъде пълнозърнест – бонус, вита, грахам и 100 зърна. Напоследък започнаха да произвеждат и хляб от лимец, който също е много полезен. Към обяда може да добавим и малко натурални кафяви маслини. Препоръката ми е да бъдат по-безсолни, да се изкиснат.
За вечеря, когато теглото е в норма, може да изядем отново голяма салата и малко количество готвено от обяд. Правилото е: закусвай като крал, обядвай като кралица, вечеряй като просяк. Вечерята трябва да е лека, за да може стомахът да се изпразни напълно, за да не се притиска сърцето. Така цяла нощ организмът ще си почива.

– Може ли да се яде нещо между основните хранения?
– Между храненията не трябва да се яде нищо друго освен да се пие вода, чай и фрешове от моркови, ябълка, червено цвекло, тиква и други зеленчуци и плодове. Добре е да не се слага мед. За профилактика на инфаркт и инсулт трябва да се минимизира или изключи захарта, тъй като тя съдейства за покачването на холестерола и за развитието на наднормено тегло. Можем да я заменим с хубав мед, сладки изсушени плодове, фурми и стафиди.
Течностите съдействат за разтварянето на плаките и за поддържане на добро състояние на еритроцитите в кръвта, при което те са свободно плаващи, а не залепени един за друг и със склонност за образуване на тромби. Слепването им се случва, когато консумираме мазни храни и не пием достатъчно течности. При залепени един за друг еритроцити количеството кислород, което те донасят до мозъка, силно намалява.
Нормата на количеството течност, което да се пие ежедневно, е теглото на човек, умножено по 30. Например ако тежите 70 кг, трябва да пиете на ден по 2100 милилитра, или 2,1 литра. Но за да се изхвърлят по-ефективно плаките и токсините, по-добре е да се изпиват по 2,5 литра.
Източник: zdrave.toД-р Георги Хубчев извърши операция без аналог в ЕвропаТопгинекологът доц. д-р Георги Хубчев, извършил операции без аналог за България и Европа, е финалист…Apr 17 2019vijti.com

Последни новини

Защо тази участничка в „Ергенът“ опротивя бързо на зрителите

Противна, гадна нечистоплътно излъчване – егати комбинацията и за капак Огромно самочувствие, смятат зрители. В третия сезон на „Ергенът“ има...

Преди екстеншъните и силикона: Ето как е изглеждала пияната Християна от „Ергенът“ с 20 кг отгоре! (СНИМКИ)

Още с първите епизоди на „Ергенът“ скандалът не закъсня, а в основата му бе психоложката Христиана Манова, която се напи и наговори куп глупости...

ИЗМАМА в „Ергенът“: 36-годишната Магдалена Томова е човек на продуцентите, лансират я яко! (ето доказателството – СНИМКИ)

36-годишната Магдалена Томова е една от най-показваните на екран участнички в „Ергенът“. Тя получи първата розова роза от Алек Младенов още първата вечер в...

Стана ясно защо Алек е избягал от финала на „Ергенът“

Ергенът Алек е избягал от финала на романтичното предаване и не е сложил годежен  пръстен на нито едно от 24-те напористи момичета, които в продъджение...

Стана ясно как е починал Славчо Пеев

Тъжната новина за внезапната смърт на актьора Славчо Пеев потресе арт гилдията. Много от актьорите признават, че са се учили от него и тази...

Още интересни публикации